MARKABONUSGİRİS
5000TL
8000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL

Spor Sonrası Kas Ağrısı

Egzersize başladığınızda, bıraktığınızda veya egzersizlerinizi değiştirdiğinizde birkaç gün boyunca kaslarınızda ağrı hissedebilirsiniz. Kas ağrısı yaşamak normal ve yaygındır. Ancak birkaç önlem alarak etkilerini azaltabilirsiniz. Öncelikle kas ağrısının nedenlerini ve etkilerini inceleyelim. Bu makale size spor sonrası oluşan ağrılar hakkında her şeyi anlatacak.

Spor sonrası kas ağrıları ve yorgunluk neden oluşur?

Uzun bir aradan sonra tekrar egzersiz yapmaya başladığınızda, gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı (DOMS) yaşayabilirsiniz. Bu, yeni bir egzersiz rutinini değiştirdiğinizde veya başlattığınızda; her zamanki egzersizlerinizin yoğunluğunu ve süresini artırdığınızda veya yepyeni bir rutine başladığınızda meydana gelebilir. Bu durum (olgunlaşmamışlık olarak da bilinir), fiziksel aktivitenin ardından kas liflerinde meydana gelen mikroskobik hasardan kaynaklanır. DOMS sadece uzun süreli sporcuları değil, amatör sporcuları da etkiler. Endişelenmenize gerek yok. Kaslarınız zaman içinde adapte olacaktır.

DOMS’a ek olarak kas yorgunluğu da spor sonrası ağrının bir başka nedenidir. DOMS ile karıştırılmaması gereken laktik asit, kas yorgunluğunda rol oynar. Kalıntı laktik asitlerin birikmesi ve enerji depolarının bozulması nedeniyle rahatsızlık hissi birkaç saat sürebilir.

Bunlar yorgunluk ve kas ağrısına neden olabilecek nedenlerden bazılarıdır:

 • Yeni başlayanlar için spor: Vücudunuz ham olduğu için ağrılar ve rahatsızlıklar yaklaşık 2-3 gün sürecektir. Ancak egzersiz yapmaya devam ettikçe azalacaktır.
 • Antrenman programınıza yeni ağırlıkların veya hareketlerin eklenmesi Kaslara normal kapasitelerinin ötesinde yük bindiğinden ağrı oluşabilir.
 • Gerinmekten ve soğumaktan kaçının: Kasların dinamik olarak esnetilerek ve egzersizden sonra soğutularak fiziksel aktiviteye hazırlanması gerekir. Bunu yapmamak kas hasarına neden olabilir.
 • Nefes alış verişinize dikkat etmeden egzersiz yapmak: Kas ağrıları, her hareketin ayrıntılarına dikkat etmemekten kaynaklanabilir. Örneğin, ne zaman nefes alıp vermeniz gerektiği gibi.

Egzersiz sonrası kas ağrıları nasıl önlenir?

Spordan önce ve spor sırasında bazı şeyler yaparak spor sonrası karın ağrısı ve bacak ağrısı gibi ağrıları azaltabilir veya önleyebilirsiniz. İşte deneyebilecekleriniz:

 • Kas ağrısını önlemek için yeni antrenmanınıza kademeli olarak başlayın.
 • Egzersizden önce dinamik esneme hareketleri yaptığınızdan emin olun. Bu kan dolaşımınızı, esnekliğinizi ve kalp atış hızınızı artıracaktır.
 • Spora başlamadan önce kahve veya diğer kafein içeren içecekleri içmek iyi bir fikirdir.
 • Fiziksel aktivite için su şarttır.
 • Antrenman sonrası kas ağrısını azaltmanın çeşitli yolları vardır. Bunlar arasında rutininize laktik asitlerin birikmesini önleyecek soğuma hareketleri eklemenin yanı sıra aerobik egzersiz yapmak ve yavaş yürümek yer alır.

Egzersiz sonrası kas ağrısını azaltmak için ne yapabilirsiniz?

En temel fiziksel aktiviteler bile DOMS veya kas yorgunluğu nedeniyle ağrılı olabilir. Kendinizi böyle bir durumda bulursanız, bu öneriler kas ağrınızı hafifletebilir. Bir haftadan uzun süre kas ağrısı yaşarsanız bir doktora danışın.

 • Vücudunuzun dinlenmesine izin verin. Yoğun antrenmanlara kısa bir ara verin ve ardından yavaşça devam edin.
 • Egzersizden hemen sonra etkilenen bölgelere ısı uygulamak ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Bölgeyi sıcak tutmak için ısıtılmış havlu veya ısıtma bantları kullanabilir veya ılık bir banyo yapıp tüm vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.
 • Isı tedavisinden sonra kasları ve eklemleri rahatlatmak için soğuk terapi kullanılabilir. Buz paketleri, jel soğuk kompresler vb. ürünlerle soğuk uygulanabilir. Buzu doğrudan cildinize koymamanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.
 • Masaj, kas ağrısını azaltmanın bir başka harika yoludur. Masaj, DOMS’u azaltmaya ve performansı artırmaya yardımcı olabilir. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olan ve kaslardaki gerginliği azaltan rahatlatıcı bir masajdan kim hoşlanmaz ki?
 • Kas gevşetici kremler veya ilaçlar kullanarak rahatlayabilirsiniz, ancak bunu sadece doktorunuza danıştıktan sonra yapabilirsiniz.
 • Araştırmalar ananas, zencefil ve kiraz gibi anti-enflamatuar gıdaların kas ağrısını azaltabileceğini göstermiştir. Bu yiyecekleri günlük diyetinize ekleyin.

Kas ağrısı yaşıyorsanız, hala spor yapıp yapamayacağınızı merak edebilirsiniz. Kaslarınızı yormayacak egzersizler yaparak kas ağrısını daha hızlı hafifletebilir ve rahatlatabilirsiniz.

Egzersiz sonrası kas ağrısını önlemek için ipuçlarımızı takip edin. Verimli ve rahat bir antrenman için doğru spor ekipmanı şarttır. Koşudan yüzmeye kadar birçok spor dalında ihtiyacınız olan her şeyi Yalı Spor’da bulabilirsiniz. Hemen Yalı Spor’u ziyaret edin ve doğru ekipmanlarla sporun keyfini çıkarmaya başlayın!

Ayrıca sadece bu yazıyı okuduğunuz için her 500 TL’lik yeni spor malzemesi alışverişinize 100 TL indirim kazanabilirsiniz. İndirim kodu BLGTP Avantajı. Bugün yalispor.com.tr’yi ziyaret edin ve indirimi yakalayın.

Ayrıca Oku:

Published by
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Nesine Mobil Uygulaması

Nesine mobil uygulaması günümüzde binlerce kullanıcı tarafından tercih edilen son derece kullanışlı bir uygulamadır. Cep…

17 Kasım 2023

Anında Freespin Veren Siteler Listesi 2023

Casino oyunları söz konusu olduğunda, slotlar en popüler olanlardan bazılarıdır. Bu oyunları oynamak kolaydır ve…

6 Haziran 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.